A múzeumokban általában értékes, ritka, de legfőképpen eredeti tárgyakat állítanak ki. Nem így van ez egy bangkoki múzeummal, amelyet hamisítványok bemutatása végett hozott létre 1989-ben a Tilleke & Gibbins jogi cég. Céljuk az volt, hogy felhívják a látogatók figyelmét, minden lehet hamis, bármi lehet veszélyes.

A kiállított tárgyak többnyire hátköznapi, mindenki által használt termékek. Vannak ott kozmetikumok, gyógyszerek, órák, szemüvegek, mobiltelefonok, autóalkatrészek és ruhaneműk is. Egy falat (lásd fenti kép) kifejezetten a hamisított pólóknak alakítottak ki, ahova százával vannak felragasztva a nem valódi márkák.

A létrehozók szándéka, hogy a múzeum látógatói felismerjék a problémát. Észrevegyék, hogy a hamisítványok bár olcsónak tűnnek, minőségük gyengébb, megbízhatatlanok, veszélyesek lehetnek. Igaz ez a ruhaneműkre, amelyek nem bírják a mosást, az allergiás reakciót okozó a kozemtikuomra, az ismeretlen összetételű gyógyszerekre, a zárlatos elektronikai termékekre vagy a felrobbanó mobiltelefon akkumulátorokra is. Lehet, hogy az áruk kedvező, de egész egyszerűen nem éri meg a kockázat.

Egészen bizonyos, hogyha egyszer valaki végignéz egy ilyen tárlatot, másképp lép ki az utcára és néz végig a kereskedők portékáin, és talán kétszer meggondolja, hogy mit vásárol meg...