Érdekes eset történt a könyvkiadás világában. Adam Mansbach felnőtteknek szóló gyerekkönyve már egy hónappal a megjelenése előtt bestseller kiadvány lett az Amazon felületén. Mi az oka a korai sikernek? Nos, úgy tűnik az online terjedő kalózpéldány...

Mansbach könyvének már a címe sem, de megírásának körülményei sem hétköznapiak. A Go the F*ck to Sleep ötlete akkor született meg, amikor két éves kislánya esti lefektetése különösen problémásnak bizonyult. Elsütött egy viccet arról a Facebook-on, hogy erről könyvet fog írni, barátai pedig annyira lelkesek lettek, hogy a felnőtteknek szóló mese végül tényleg elkészült.

A rövid, 32 oldalas könyvecske csak június közepén fog megjelenni, de máris hatalmas népszerűségnek örvend. Valószínű, hogy ötletessége, humora és őszintesége egyébként is gyorsan utat talált volna a gyermeknevelő szülőkhöz, ám megjelenés előtti sikere egy PDF formátumban terjedő kalózpéldánynak köszönhető. Úgy tűnik, a kalózkodás ebben az esetben egy igen hatékony marketing eszköznek bizonyult.

Az elektronikus könyvolvasók terjedésével párhuzamosan nő a könyvkiadók félelme, hogy a könyvszakma hasonló sorsra juthat, mint a zeneipar vagy a filmipar. Félelmeik nyilvánvalóan nem alaptalanok - az emberek már így is kevesebbet olvasnak, mint régen, és a kalózkodás, az illegális letöltés tovább csökkentheti az eladásokat, sőt nehezítheti nem csak az elsőkönyves, de a már ismert írók munkáját is. A Go the F*ck to Sleep példája ugyanakkor azt mutatja, a kalózkodás két irányba hathat: segítheti is, de hátráltathatja is a könyvpiacot. A 40 milliós kérdés az, mikor működik az egyik formában, és mikor hat a másik irányba? Ha az említett könyv nem lenne ennyire vicces és szórakoztató, akkor is az előjegyzési sikerlisták élére tör? Ha nincsenek a papír kiadásban gyönyörű illusztrációk, akkor is vágynának a szülők a papíralapú verzióra?

Neil Gaiman brit író nem egy alkalommal kelt már a kalózkodás védelmére, hangsúlyozva, nem bánja, ha munkáit illegálisan terjesztik. Vajon a szerző korábbi hírneve, könyvsikerei mennyiben játszanak szerepet abban, hogy saját könyvei esetében profitnövelő tényezőként jelentkezik az illegális letöltés? Egy első könyves írónak vajon ez menne?