Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Amerikából lopják ötleteiket a kínai és hongkongi sitcom írók

Újfajta termékek hamisításának gyanúja merült fel Kínában: olyan tévéműsorok kerülnek képernyőre, amelyek feltűnően emlékeztetnek amerikai műsorokra. Koppintják a Jóbarátok és az Így jártam anyátokkal poénjait is.

A helyi sajtó és a tévénézők meglátása szerint az ázsiai ország programkínálatában sorra tűnnek fel az olyan műsorok utánzatai, mint a Jóbarátok, az Így jártam anyátokkal, a Life vagy legújabban a MadTV. Hong-Kongban látható egy TV Funny nevű műsor, amelyet a város legnagyobb adója, a TVB tűzött műsorára, és amely a város egyik napilapja, az Apple Daily kritikája szerint a Fox amerikai csatorna már megszűnt MadTV nevű alkotására hasonlít szemérmetlenül. Az újság a két műsorból kivágott filmkockákat egymás mellé téve mutatta be a feltűnő hasonlóságot.

Egy-egy jelenet a MadTV és a TV Funny adásából

A TVB tagadja, hogy lemásolták volna az amerikai show-t, de nem tagadták, hogy talán ihletet merítettek belőle. Mint mondják, "stábjuk felhasználhatott más hasonló műsorokat referenciaként és inspiráció forrásául, műsorunk megtervezése során".

Nem ez az első eset, hogy hasonló vádakkal illetnek Hong Kong-i vagy kínai tévéműsorokat. 2010-ben egy igaztalanul megvádolt rendőr történetét bemutató filmdráma és a hasonló keretek közt játszódó, Life nevű amerikai sorozat rokonsága került a kritika kereszttüzébe. Ez év elején pedig bloggerek és újságok is rámutattak a „L’Escargot” című Hong Kong-i sorozat és a „Szűkös lakás” nevű, Kínában sugárzott műsor közötti hasonlóságokra: mindkettő egy középosztálybeli család nehézségeit mutatja be, akik megszállottan lakáshoz akarnak jutni.

Hasonlóan felmerült a plágium gyanúja a szárazföldi Kínában nézhető iPartment (vegyük észre az Apple termékek iránti utánérzést a címben...) című sorozat esetében is, ahol egyenesen azzal vádolják, hogy több népszerű amerikai szappanoperából, köztük a Jóbarátokból is merítenek forgatókönyvírói. A hasonlóságok már az egyformán jó megjelenésű, egymás szomszédjában lakó fiatal, szingli karaktereknél elkezdődnek.

A népszerű kínai író, Lai Bao is lopással vádolja a sorozatot, állítása szerint könyveiből is számos poént eltulajdonítottak a forgatókönyvek alkotói. A producerek a vádak nyomán bocsánatot kértek, és anyagi jóvátételt ajánlottak fel az eredeti szerzőnek. Még az állami kiadású napilap, a China Daily is sajnálkozott a tömegkultúrában megfigyelhető, rohamosan terjedő plagizálás miatt.

(Via: WSJ Asia Scene)

0 Tovább

Díjazták a legmeggyőzőbb hamisítványokat

Egy nyár eleji bejegyzésünkben megemlékeztünk már a németországi hamisítványok múzeumáról, az Észak-Rajna-Vesztfália tartományban található Solingen városában működő Museum Plagiarius intézményéről. Ma a múzeum egy érdekes kezdeményéről számolunk be, egész pontosan arról, hogy a múzeum kurátorai nevezések alapján évről évre kiválogatják a legmeggyőzőbben sikerült hamisítványokat, rendszerint olyanokat, amelyek egyedi formatervezés alapján készült illegális másolatok.

A Plagiarius Awards keretében dizájnerek és gyártók nevezhetik termékeiket, illetve az ezek alapján készült jogsértő utánzatokat. A legjobbnak ítélt darabok bekerülnek a múzeum gyűjteményébe, és a nagyközönség által is megtekinthetővé válnak.

Az idei év "legsikerültebb" darabjait alább ti is megnézhetitek. Rögtön az első, a svájci Fortis órája, amelyet idén különdíjjal is jutalmaztak. Az eredeti és a hamis között ugyanis külsőre annyira minimális a különbség, hogy a specializálódott szakértőknek is nehéz megtalálni az eltérést. Nos, ti látjátok?

Fortis óra - balra az eredeti, jobbra a hamisítvány

0 Tovább

Nem lopták a bombákat!

Díjeső és kritikai elismerés ide vagy oda, úgy fest A bombák földjén című filmről újra és újra jogviták kapcsán kell olvassunk. Először is, a készítők a gyártás pillanatától kezdve csatáznak az illegális letöltőkkel. Előbb attól volt hangos a témával foglalkozó sajtó, hogy a gyártó stúdió rekordmennyiségű gyanúsított IP-címével indított eljárást a kalózok ellen (a sztoriról "A történelem leghosszabb vádlott listája!" címmel mi is írtunk), aztán pedig attól, hogy ezek 90 százaléka ellen ejtették a vádakat. A friss hír, végre valami pozitívum a Voltage Pictures, Kathryn Bigelow rendező és a forgatókönyvíró Mark Boal számára.

Egy iraki veterán, Jeffrey S. Sarver ugyanis pert indított a fent megnevezettek, valamint a Summit Entertainment ellen annak gyanújával, hogy a filmhez az ő katonai pályafutása szolgálta alapul, így az alkotók sértik jogait, negatív hírben tüntetik fel, ráadásul a film bevételeiből sem részesült. A jó hír, hogy a Hollywood Reporter híre szerint a bíróság elutasította a keresetet. 

A bíróság azzal érvelt, hogy mivel a film témája az iraki háború, a történet a közérdeklődésre számot tartó produkció, ilyenformán a volt katona pereskedése a szólásszabadság elveivel ütközik. A bíróság megállapította továbbá, Sarver bármilyen hasonlóságot fedezzenek is fel önmaga és a film főhőse között, egyértelműen a film alkotóinak munkája a főhős karaktere. Ami a rossz hírnevet illeti, az eljáró bíró szerint, a film nem akadályozza Sarver szolgálatteljesítését, és nem teremt számára hátrányos helyzetet további pályája vonatkozásában. 

A fentiekre való tekintettel a veteránnak nincs jogalapja részesedést követelni a bevételből sem.

1 Tovább

Beyoncé plagizál?

Egy belga koreográfus, Anne Teresa De Keersmaeker azzal vádolja a többszörös Grammy-díjas amerikai R&B-énekesnőt, hogy Countdown című klipjéhez tőle lopta a koreográfiát. De Keersmaeker szerint Beyoncé nem egyszerűen plagizál, de ellopta tőle szellemi termékét, közleménye szerint bosszantó, "hogy még csak meg se próbálja titkolna a lopást, sőt azt hiszi, nem is kellene, mert egy híres dalról van szó".

A koreográfusnő ugyanakkor nem is annyira mérges, véleménye szerint ugyanis "Beyoncé-nek jó ízlése van, ráadásul jól énekel és kitűnően táncol".

Hogy fog-e perelni jogsértésért ezek után, az sajnos nem derül ki a Billboard híradásából. Viszont az alábbi videóban a hasonlóságról ti is meggyőződhettek.

Az énekesnő karrierje történetében nem ez az első alkalom, hogy mások munkáját alapul véve valami hasonlóval rukkol elő. Ezekre ugyanakkor mindig azt állítja, hogy ő nem másol, pusztán inspirációt merít. Nektek mi a véleményetek? Plágium vagy inspiráció?

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek