Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Érvénytelen volt a Dotcom-razzia?

Újabb jelentős fordulat a Dotcom ügyben! Az új-zélandi bíróság megállapítása szerint érvénytelen volt a Kim Dotcom otthonában tartott januári razzia, mert a házkutatási végzés nem megfelelően volt kiállítva.

Dotcom-villa madártávlatból (forrás: The Register)

Egy, az FBI által koordinált akcióban mintegy hetven rendőr vonult ki Kim Dotcom Auckland-i villájához házkutatást tartani. Az akció során a Megaupload alapítóját és három társát őrizetbe vették, lefoglalták számítástechnikai eszközeit és vagyontárgyait, valamint befagyasztották bankszámláit. Dotcom egy hónapig volt börtönben, mielőtt feltételesen szabadlábra nem helyezték. Jelenleg az augusztusban esedékes kiadatási tárgyalására vár, amelynek során eldőlhet, mennyire állnak erős lábakon az amerikai hatóságok azon vádjai, amely szerint Dotcom és a Megaupload működése több száz millió dolláros kárt okozott szerzői jogi jogosultaknak.

Ha csak az új-zélandi bíróság friss ítéletét nézzük, akkor elég kicsi esélyt adunk annak, hogy Dotcomot kiadják majd az Egyesült Államoknak. A razzia körülményeit vizsgáló bírósági eljárás során ugyanis Helen Winkelmann bíró érvénytelennek minősítette az intézkedést.

A bírósági határozat szerint a házkutatásról szóló végzés nem volt megfelelő: általános végzés volt, amely nem részletezte a vétséget, amely a végzés kiadását indokolta, pedig az törvényszerűen szükséges lett volna. Mivel a házkutatás érvénytelen volt, ezért a bíró törvénytelennek minősítette, hogy az amerikai hatóságok lemásolták a házban talált számítógépeken tárolt adatokat, és a másolatot kivitték az országból.

Az új-zélandi rendőrség jelenleg jogi szakértőkkel egyeztet, hogy a bírósági ítélet vonatkozásában milyen teendőik vannak.

(Via: ABC News)

0 Tovább

Kalóztartalmakon keresztül ismeri meg a külvilágot Észak-Korea?

Észak-koreai menekültek részvételével készült vizsgálat szerint kalóztartalmakon keresztül ismerik meg a külvilágot az elnyomott országban élő fiatalok. Bár az internet szinte elérhetetlen a lakosság számára, üres adathordozók segítségével mégis terjed a fiatal generáció tagjai körében a nyugati zenei és filmes tartalom.

Nincs még egy ország a világon, ahol a médiatartalom olyan szigorú cenzúra alatt állna, mint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban (ugye mindenki emlékszik rá, hogy az ország nyerte meg a 2010-s foci VB-t?!), az InterMedia kutatása szerint mégis van rá mód, hogy az állampolgárok megismerjék a külvilágot. A Quiet Opening címet viselő kutatás az országból elmenekült koreaiak bevonásával készült, és arra mutat rá, hogy az illegális fájlcserélés jelentheti az Észak-Koreában élő fiatalok számára a nyugati kultúra megismerésének lehetőségét.

Észak-Korea zászlaja

A tanulmány megállapítja, hogy Észak-Koreában az internet csak szűk, privilegizált kevesek számára érhető el, a tévé és rádió birtoklását sem engedheti meg mindenki magának, ráadásul ezeken is csak az állami csatornák foghatók. Ugyanakkor Dél-Koreából és Kínából számos kockázatvállaló kereskedő csempész be adathordózókat, köztük DVD lemezeket, MP3 és MP4 lejátszókat, valamint USB kulcsokat, ami lehetővé teszi, hogy az észak-koreaiak olyan tartalmakhoz is hozzáférjenek, amelyet a kommunista rezsim tilt, illetve tagad.

A számítógép birtoklása megengedett (bár ez is ritkaságnak számít), így az eszköz és az adathordozók segítségével lehetőség van rá, hogy a külföldről illegálisan becsempészett médiatartalmat megosszák egymással a helyiek. A kutatóknak nyilatkozó menekültek szerint az adathordozókkal rendelkezők 70-80 százaléka fiatal, akik barátokon, barátok barátain keresztül tudnak hozzáférni zenékhez, filmekhez. A nyilatkozók szerint az MP3, MP4 lejátszók különösen népszerűek, hiszen azokon számítógép nélkül is nézhető, hallgatható a tartalom. A hordozókra zömmel dél-koreai zenék, sorozatok, filmek kerülnek, mivel a nyelv ott nem akadályozza a megértést.

Az ügylet a tanulmány szerint ugyanakkor komoly kockázatot rejt. Nem engedélyezett médiatartalom birtoklása három hónap közérdekű munkavégzést, ha az dél-koreai, akkor akár öt év munkatábort is jelenthet az elkövetőknek. A menekültek szerint ugyanakkor sokan vállalják a kockázatot, hiszen így olyan dolgokat ismerhetnek meg, amelyekről hivatalosan nem tudhatnak. Egy 2010-ben Dél-Koreába szökött menekült például elmondta, fiatalon mindig azt mondták neki, Dél-Koreában sokkal szegényebbek az emberek, mint Északon, így a becsempészett déli kalózfilmek alapján kellett rájöjjön, hogy ez fordítva van.

(Via: HENT, TorrentFreak, Neowin)

3 Tovább

Depressziósak a fájlcserélők?

Szokatlan kutatást készített a Missouri University of Science and Technology, amely a fájlcserélés és a depresszív tünetek közötti kapcsolatot vizsgálta. A szakértők szerint a betegségre utaló tünetekkel rendelkezők aktívabb fájlcserélők, mint a tünetekkel nem rendelkező társaik.

Korábbi mentál higiénés felmérések találtak már kapcsolatot az intenzív online vásárlás, közösségi oldal használat, internetes szerencsejátékozás és éjjeli netezés között is, ám ez a felmérés az első, amely a kalózkodással köti össze a panaszokat.

A kutatás elkészítéséhez mintegy 200 egyetemi hallgató hálózathasználati szokásait vizsgálták, amelyeket később összevetettek egy másik kutatással, amely ugyanezen hallgatók mentális állapot felmérését végezte. Az eredmények szerint a depresszióra utaló tünetekkel pozitívan korrelál, hogy az érintett milyen aktivitással használja a P2P rendszereket.

A felmérés kapcsán Dr. Sriram Chellappan vezető kutató javaslatként megfogalmazta, hogy az internethasználat monitorozására fejlesztett alkalmazással jó pontossággal lehetne szűrni a kockázatos viselkedést, vagyis pusztán a látogatott oldalak és a látogatás gyakorisága alapján ki lehetne találni, kinek vannak panaszai. Dr. Chellappan szerint, ha egy ilyen szoftver lenne telepítve a campus rendszerére az iskola vezetőit arról, melyik diáknak lehet szüksége segítségre…

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

Dallal "búcsúztatják" a jogvédőket

Búcsúdalt írt egy brit zenész a helyi zenei jogvédő szervnek, miután nem ért egyet annak jogvédelmi intézkedéseivel. A dalt nem sokkal azután jelentette meg, hogy a brit bíróság jogsértőnek minősítette a The Pirate Bay működését, és kimondta, hogy a kalózoldal tudatosan ösztönzi és segíti felhasználói jogsértő magatartását. A bírósági eljárást a Brit Hanglemezgyártók Szövetsége (BPI) kezdeményezte, és könnyen lehet, hogy a The Pirate Bay teljes körű szigetországi blokkolását eredményezi. (Részletek ITT.)

Dan Bull azonban nem ért egyet azzal, hogy a BPI a fájlmegosztó oldalak blokkoltatásával akarja akadályozni a kalózkodást, sőt, egyenesen úgy véli, a jogvédők, nem hogy védenék az ő és zenésztársai jogait, hanem kárt okoznak nekik. Ezt hozza a BPI tudomására az alábbi dalban.

Bull-nak nem ez az első kalózkodás elleni intézkedések ellen ágáló műve. Korábban az amerikai törvényhozás által tárgyalt SOPA (Stop Online Piracy Act) törvénytervezete ihlette egy tiltakozó dal megírására SOPA Cabana címmel, amelyhez a BPI-ről szóló darabhoz hasonlóan Facebook rajongói segítségével készített klipet.

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

IP-címek, forgalmi statisztika, pénzügyi dokumentumok kiadására kötelezték a Hotfile-t

A HENT híroldalán olvasható friss hír szerint az amerikai bíróság mondhatni teljeskörű adatszolgáltatásra kötelezte a fájlmegosztó Hotfile portált. A webfelület ellen az Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA) indított jogi eljárást, kérve a bíróságot, szólítsa fel az üzemeltetőket működési adataik átadására, hogy a jogsértések tényét és mértékét megállapítsák. A bíró egy kivétellel jóváhagyta a kérelmet, a lap forráskódja kivételével gyakorlatilag minden adatát köteles átadni a hollywoodi jogvédőknek.

Ez azt jelenti, hogy szeptember 12-éig a Hotfile minden valaha feltöltött fájlról adatbázist kell összeállítson, amely tartalmazza a fájlok címét, a letöltések számát, a feltöltők és a letöltők IP-címét is. Kötelesek kiadni az 500 legaktívabb partner személyi adatait is, akik a bíró szerint olyan személyek, akik az általuk feltöltött fájlok letöltése esetén jövedelemhez jutnak. Továbbá nyilvánosságra kell hozzák működésük pénzügyi vonatkozásait is.

A bíróság szerint az információk alapján megállapítható, hogy a Hotfile rendszerén keresztül megosztott fájlok milyen arányban sértik a szerzői jogot, és hogy valóban profitálnak-e az üzemeltetők a jogsértésekből.

Az MPAA a felhasználói IP-címek birtokában valószínűleg nem fog eljárást indítani az egyszeri letöltők ellen, de várható, hogy az 500 legaktívabb felhasználót tanúként idéztetik be a bíróságra.

0 Tovább
«
12

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek