Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Óriás gumikacsát gyártani sem akadály a hamisítóknak!

Alig egy hete írtunk róla, hogy a pekingi Dizájn Hét kapcsán a szervezők és a hatóságok nagy figyelmet kívánnak szentelni a holland Florentijn Hofman által tervezett óriási úszó gumikacsa szerzői jogainak. A felhívásra azért került sor, mert a sárga műalkotás a közelmúltban Hongkongban vendégeskedett, és ott tartózkodása alatt a hamisítók figyelmét is felkeltette. Most találtunk néhány példát a másolatokra.

Az eredeti hongkongi felvezető hajók gyűrűjében

0 Tovább

Peking az óriás gumikacsa szerzői jogaira fókuszál

Nemrég hagyta el Hongkong városát, de szeptemberben ismét kínai vizekre úszik a holland művész által tervezett hatalmas, sárga gumikacsa. Az alkotás a Pekingi Dizájn Hétre érkezik, amelynek szervezői bejelentették, kiemelt figyelmet kívánnak fordítani a gumikacsa szerzői jogainak védelmére.

Óriás a hongkongi Victoria kikötőben

0 Tovább

Amerikából lopják ötleteiket a kínai és hongkongi sitcom írók

Újfajta termékek hamisításának gyanúja merült fel Kínában: olyan tévéműsorok kerülnek képernyőre, amelyek feltűnően emlékeztetnek amerikai műsorokra. Koppintják a Jóbarátok és az Így jártam anyátokkal poénjait is.

A helyi sajtó és a tévénézők meglátása szerint az ázsiai ország programkínálatában sorra tűnnek fel az olyan műsorok utánzatai, mint a Jóbarátok, az Így jártam anyátokkal, a Life vagy legújabban a MadTV. Hong-Kongban látható egy TV Funny nevű műsor, amelyet a város legnagyobb adója, a TVB tűzött műsorára, és amely a város egyik napilapja, az Apple Daily kritikája szerint a Fox amerikai csatorna már megszűnt MadTV nevű alkotására hasonlít szemérmetlenül. Az újság a két műsorból kivágott filmkockákat egymás mellé téve mutatta be a feltűnő hasonlóságot.

Egy-egy jelenet a MadTV és a TV Funny adásából

A TVB tagadja, hogy lemásolták volna az amerikai show-t, de nem tagadták, hogy talán ihletet merítettek belőle. Mint mondják, "stábjuk felhasználhatott más hasonló műsorokat referenciaként és inspiráció forrásául, műsorunk megtervezése során".

Nem ez az első eset, hogy hasonló vádakkal illetnek Hong Kong-i vagy kínai tévéműsorokat. 2010-ben egy igaztalanul megvádolt rendőr történetét bemutató filmdráma és a hasonló keretek közt játszódó, Life nevű amerikai sorozat rokonsága került a kritika kereszttüzébe. Ez év elején pedig bloggerek és újságok is rámutattak a „L’Escargot” című Hong Kong-i sorozat és a „Szűkös lakás” nevű, Kínában sugárzott műsor közötti hasonlóságokra: mindkettő egy középosztálybeli család nehézségeit mutatja be, akik megszállottan lakáshoz akarnak jutni.

Hasonlóan felmerült a plágium gyanúja a szárazföldi Kínában nézhető iPartment (vegyük észre az Apple termékek iránti utánérzést a címben...) című sorozat esetében is, ahol egyenesen azzal vádolják, hogy több népszerű amerikai szappanoperából, köztük a Jóbarátokból is merítenek forgatókönyvírói. A hasonlóságok már az egyformán jó megjelenésű, egymás szomszédjában lakó fiatal, szingli karaktereknél elkezdődnek.

A népszerű kínai író, Lai Bao is lopással vádolja a sorozatot, állítása szerint könyveiből is számos poént eltulajdonítottak a forgatókönyvek alkotói. A producerek a vádak nyomán bocsánatot kértek, és anyagi jóvátételt ajánlottak fel az eredeti szerzőnek. Még az állami kiadású napilap, a China Daily is sajnálkozott a tömegkultúrában megfigyelhető, rohamosan terjedő plagizálás miatt.

(Via: WSJ Asia Scene)

0 Tovább

Megszökik vagy kiszabadul?

Már a múlt héten is írtunk az amerikai szoftvermogul videó kampányairól, ma pedig egy újabbról számolhatunk be, amire azt kell mondjuk, az ötlet nem tűnik rossznak. A Microsoft ezúttal célzottam a hongkongiakat próbálja rávenni, hogy legális szoftvereket használjanak, célját pedig a közösségi médián keresztül szeretné elérni.

Az alapötlet szerint a Microsoft egy videósorozatot indít, ennek pilot része augusztustól nézhető, míg az utolsó epizód várhatóan szeptember végén jelenik meg. A sztori szerint egy helyi üzletember börtönbe kerül szoftverkalózkodás gyanújával, a rácsok mögött pedig csak egy cél lebeg a szeme előtt: kijutni onnan mihamarabb. Hogy hogyan? Na ennél a pontnál csatlakozik be a hongkongi közösség olyan webfelületeken keresztül, mint a Facebook, a Twitter, a Sina Weibo és az MSN Messenger, ugyanis ők dönthetik majd el, hogyan alakuljon a továbbiakban a főhős sorsa.

A szabadulásért küzdő főhőst egy helyi celeb, a tévéműsor-vezetőként ténykedő Bob Lam alakítja.

Az első videót itt megnézhetitek, igaz kantoni nyelven van, de a hangulat így is átjön.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek